Sześćdziesiąte Targi MSV będą największe w tej dekadzie

Sześćdziesiąte Targi MSV będą największe w tej dekadzie

Jubileuszowa 60. edycja Targów MSV zaprezentuje najnowsze technologie i to, co najlepsze z historii i teraźniejszości czeskiego i słowackiego przemysłu. Od 1 do 5 października w brneńskim Centrum Wystawienniczym odbędzie się sześć przemysłowych imprez targowych oraz unikatowa wystawa upamiętniająca 100 lat mijających od powstania Czechosłowacji.

Zainteresowanie udziałem w 60. Międzynarodowych Targach Maszynowych jest największe za ostatnich dziesięć lat. Wszystkie pawilony są wyprzedane a łącznie w imprezie weźmie udział blisko 1650 firm z ponad 30 krajów świata. Wystawcy chcą zwrócić na siebie uwagę jakością oraz pomysłowością wykonania stoisk, dlatego na zwiedzających w każdym pawilonie czeka moc atrakcji. Najwyższej klasy maszyny będą produkowały w czasie rzeczywistym, roboty pokażą współpracę z kolegami-istotami ludzkimi, przeniesiemy się również za pomocą rzeczywistości wirtualnej do fabryk działających zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0. Jednocześnie przyjrzymy się historii przypominając sobie legendy czeskiego i słowackiego przemysłu oraz obchodzić będziemy jubileusz powstania wspólnego państwa.

Targi MSV to wiodąca impreza kompleksu targów przemysłowych. W tym roku równolegle z nimi odbędzie się jeszcze pięć innych, sprofilowanych międzynarodowych imprez targowych, które brneńskie Centrum Wystawiennicze gości zawsze w latach parzystych. IMT to przegląd obrabiarek i formierek, FOND-EX ukierunkowany jest na odlewnictwo, WELDING na branżę spawalniczą, PROFINTECH zaprezentuje technologie wykorzystywane przy obróbce powierzchniowej a PLASTEX ukaże nowości w dziedzinie tworzyw sztucznych, gumy i kompozytów.

Obok firm czeskich, czy to producentów krajowych czy oddziałów dostawców zagranicznych, zobaczymy stoiska wystawców z całej Europy oraz innych części świata. Odsetek zagranicznych uczestników targów dosięgnie podobnie jak w latach ubiegłych 50-ciu procent. Najwięcej przyjedzie ich z Niemiec, liczną reprezentację będzie miała również Słowacja, Włochy i Austria.

Najwyższej klasy obrabiarki i nowa era robotyki

Na targach w Brnie nie zabraknie czołowych czeskich producentów obrabiarek i formierek, którzy zapowiadają kilka ciekawych nowości. Zliński producent TAJMAC-ZPS w Pawilonie P zajmie powierzchnię 400m2, na której zaprezentuje cztery maszyny, w tym wysoko innowacyjne pionowe centrum obróbcze MCFV 1260iP. Kolejna wyjątkowa ekspozycja będzie na stoisku firmy KOVOSVIT MAS, która obok innych maszyn pokaże nowy model tokarki kompaktowej KL 285 MC. Nowe urządzenie zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0 samo raportuje na temat wykorzystania mocy i jest gotowe do robotyzacji, automatyzacji i integracji z liniami produkcyjnymi. Na uwagę wśród producentów obrabiarek zasługuje również firma Šmeral Brno, która w Pawilonie B zaprezentuje przełomową nowość w swoim procesie produkcyjnym – maszynę z systemem hydraulicznym dostosowaną do cięcia precyzyjnego z dolnym napędem o oznaczeniu typu SBM 440.

W Pawilonie P kolejny raz zobaczymy firmę ABB, której ekspozycja pod tytułem „nowa era robotyki” aspiruje do jednej z najbardziej atrakcyjnych na całych targach. Zwiedzających mogą się spodziewać praktycznych pokazów rozwiązań opartych na robotyce m.in. części linii dla przemysłu samochodowego, gięcie rur, pokaz technologii Bin-picking lub montaż drobnych elementów. Będzie można zobaczyć także ciekawe aplikacje z branży digitalizacji, symplifikacji i współpracy z wykorzystaniem nowych technologii i bardziej intuicyjnego programowania robotów. Atrakcją główną ma być jednoręka wersja współpracującego robota YuMi, który jest najbardziej kompaktowym rozwiązaniem robotycznym firmy ABB. Ważący tylko 9,5 kg robot może być zamontowany na ścianie lub suficie i zintegrowany w dowolnym środowisku produkcyjnym.

Bardzo ciekawą ekspozycję szykuje w tym roku Wyższa Szkoła Techniczna w Brnie. W Pawilonie Z zaprezentuje projekt prostego programowalnego robota ARCOR oraz model fabryki przygotowującej napoje mieszane, pochwali się również eksponatami z konkursu Formula Student i pokaże zwiedzającym akumulator litowo-jonowy przeznaczony do gromadzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

W czechosłowackim pawilonie A1 wystawa 100RIES na czele z robotem frezującym rzeźbę Masaryka

Sześćdziesiąte Targi MSV ponownie będą „czechosłowackie” a najlepiej pokaże to Pawilon A1 z wystawą 100RIES, która „opowie” 100 historii czechosłowackich legend przemysłowych minionego stulecia. Między innymi zobaczymy lekki karabin maszynowy nr 26, zegarek Prim, motocykl Jawa 350 czy traktor Zetor Crystal w wersji historycznej i aktualnej. Tak samo jak podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Maszynowych w roku 1959, tak i teraz nad głowami zwiedzających będzie wisiał szybowiec Blaník L 13. Niektóre eksponaty niestety na wystawie się nie zmieszczą. Np. słynną Srebrną Strzałę (wagon silnikowy M 260.0) zainteresowani będą mogli podziwiać przed Pawilonem A1. Do największych atrakcji zaliczać się będzie także replika rzeźby prezydenta T.G. Masaryka, która w roku 1928 podczas uroczystości otwarcia brneńskiego Centrum Wystawienniczego zdobiła dzisiejszą rotundę Pawilonu AW czasie imprezy rzeźbę na oczach zwiedzających będzie frezować trzymetrowy robot.

Słowacja jako obecne motoryzacyjne supermocarstwo na wystawie 100RIES przypomni historię swojej branży motoryzacyjnej i zaprezentuje np. po raz pierwszy w historii seryjnie produkowane auto osobowe na Słowacji – wóz Škoda 743 Garde kupé z roku 1982 z numerem seryjnym 0001. Nie zabraknie roweru Favorit, motoroweru Babetta czy obecnie unikatu – pierwszego na świecie superquada (połączenia samochodu i czerokołowca) marki Engler.

Słowacja jest oczywiście także krajem partnerskim tegorocznych Targów MSV. Oficjalna słowacka ekspozycja pod szyldem GOOD IDEA SLOVAKIA zlokalizowana będzie w Pawilonie A1 i zajmie 500m2. Ekspozycja skupiać będzie 40 słowackich firm. Łącznie w targach weźmie udział ponad 80 słowackich wystawców wraz z takimi tradycyjnymi markami z branży maszynowej i przemysłowej jak Železiarne Podbrezová, TRENS SK czy ZVL SLOVAKIA.

Korzystaj z targów i programu towarzyszącego, MSV Tour i BRNO FAIR CITY

Targi MSV to nie tylko wystawcy, to także największe, pięciodniowe centrum konferencyjnym ukierunkowane na przemysł nie tylko w Republice Czeskiej. Do najważniejszych wydarzeń należy tradycyjny poniedziałkowy Zjazd Związku Przemysłu i Transportu Republiki Czeskiej – kluczowe spotkanie dyskusyjne przedstawicieli władzy ze sferą biznesową, które w tym roku po raz pierwszy będzie miało „czechosłowacki” charakter i gościć będzie premierów obu krajów. Przygotowywany jest także dwudniowy projekt B2B Kontakt-Kontrakt, konferencja na temat współpracy z Chinami, spotkanie z japońskimi firmami z branży automatyzacji i Internetu rzeczy oraz tradycyjna konferencja druku 3D. Kompletny program towarzyszący znajduje się w tym miejscu.

Zwiedzający znowu będą mieli niepowtarzalną okazję skorzystać z programu MSV Tour i bez problemu i zbędnego planowania zobaczyć targi oraz wyciągnąć z nich to co najciekawsze. Po udanej ubiegłorocznej premierze program pojawi się także w tym roku i będzie zorganizowaną wycieczką do wybranych wystawców skupionych według tematów kluczowych takich jak: robotyka, automatyzacja, bezpieczeństwo w przemyśle, utrzymanie i diagnostyka oraz obniżenie zużycia energii.

Jubileuszowe Targi MSV ponownie łączą się z akcją BRNO FAIR CITY, która wszystkim uczestnikom targów umożliwia skorzystanie z dodatkowych rabatów. Wystarczy odwiedzić Info Point na targach, zdobyć bransoletkę identyfikacyjną i cieszyć się wizytą w mieście oraz różnymi benefitami np. niższymi cenami w wybranych menu restauracyjnych, akcjami w barach i klubach, tańszymi biletami na komunikację miejską lub zniżką na taksówkę. Więcej informacji na www.brnofaircity.cz.