Sto opowieści o czeskich i słowackich legendach przemysłowych na wystawie 100RIES

Sto opowieści o czeskich i słowackich legendach przemysłowych na wystawie 100RIES

Jubileuszowe 60. Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV uzupełni w tym roku unikatowa wystawa 100RIES. „Opowie” ona o 100 legendach przemysłu czechosłowackiego ubiegłego stulecia. Tą najważniejszą będzie rzeźba Prezydenta Tomasza Garrigua Masaryka, która w roku 1928 podczas uroczystości otwarcia brneńskiego Centrum Wystawienniczego zdobiła rotundę Pawilonu A. Jego replikę na oczach zwiedzających odtworzy robot.

Międzynarodowe Targi Maszynowe w dniach od 1 do 5 października 2018 roku zapraszają na wystawę 100RIES, która przedstawia sławne czeskie i słowackie produkty przemysłowe od 1928 roku do chwili obecnej. „Krajem partnerskim tegorocznych Targów MSV będzie symbolicznie Słowacja. Dla nas to najlepsza okazja, aby w roku, kiedy świętujemy rocznicę powstania Czechosłowacji przypomnieć wspólną historię przemysłu i jego sukcesy” stwierdza dyrektor generalny Targów Brneńskich Jiří Kuliš.

W targach weźmie udział ponad 80 słowackich firm, w tym te tradycyjne marki maszynowe i przemysłowe. Oficjalna prezentacja kraju zlokalizowana będzie w środkowej części pawilonu A1 a do niej nawiąże wystawa 100RIES. „Zwiedzający będą mogli zobaczyć na niej samochód Skoda 743 Garde kupe z roku 1982 opatrzony numerem seryjnym 00001. Jest to historycznie pierwszy seryjnie produkowany samochód osobowy na Słowacji", mówi Dominika Zalubelová ze Słowackiej Agencji Rozwoju Inwestycji i Handlu (SARIO). Samochód wróci na Targi Brneńskie po 35 latach. Kolejną grupę sławnych produktów będą reprezentować bicykl Favorit z roku 1955 oraz legendarny motorower Babetta. Przedstawicielem nowoczesnej produkcji będzie superquad marki Engler. Unikatowe supersportowe połączenie samochodu i czterokołowca prosto z MSV pojedzie na oficjalną premierę na autosalon w Paryżu.

Prezydent Masaryk powróci do Brna po 90 latach. Dzięki technologii 3D i pracy robota

Celem wystawy jest stworzenie wyimaginowanego łuku nad całym stuleciem czeskiego i słowackiego przemysłu. Tę symbolikę świetnie wypełni projekt TGM90, który będzie główną atrakcją wystawy. Od poniedziałkowego popołudnia do piątku ponad trzymetrowy robot będzie na oczach zwiedzających frezować replikę pomnika Tomasza Garrigua Masaryka rzeźbiarza Otokara Spaniela. Po raz pierwszy pomnik gościł w Brnie w roku 1928. Oryginał i odlewy z brązu zaginęły, jednak dzięki technologii 3D może powstać replika. „Podstawą do produkcji pomnika są dane uzyskane przez skaner 3D z modelu pomnika zdeponowanego w Muzeum Narodowym. Następnie model komputerowy powędrował do specjalnego oprogramowania wyposażonego w strategię obróbki, dzięki któremu przemysłowy robot KUKA wyfrezuje obiekt”, opisuje dyrektor spółki MCAE Systems Miloslav Drapela. Bezpośrednio na oczach zwiedzających pomnik dokończy rzeźbiarz Ladiclav Jezbera z średniej szkoły przemysłowej kamieniarstwa i rzeźbiarstwa w Hořicích. Jego twórczość charakteryzuje się eksperymentowaniem z nowoczesnymi technologiami.

100 opowieści, 40 eksponatów i rozszerzona rzeczywistość

Spośród stu opowieści wystawy 100RIES, około 40 z nich zostanie zaprezentowanych fizycznie na targach. „Wybraliśmy eksponaty przekrojowe z różnych branż przemysłu. Nie zabraknie oczywiście środków transportu od samochodów osobowych przez ciężarowe, autobusy, pociągi i samoloty, zaprezentujemy również czechosłowackie obrabiarki, eksponaty elektrotechniczne oraz krosno hydrauliczne”, dodaje dyrektor marketingu i komunikacji firmy Veletrhy Brno Jiří Smetana.

Przemysł lotniczy pokaże swoją ikonę – szybowiec L-13 Blanik, który już w roku 1959 był ozdobą Pawilonu Z podczas pierwszych Międzynarodowych Targów Maszynowych. Jak przed pięćdziesięciu dziewięciu laty eksponat zawiśnie nad głowami zwiedzających. Do Centrum Wystawienniczego torami przyjedzie legendarna „laminátka” czyli lokomotywa, która wygląd zawdzięcza sławnemu designerowi Otokarowi Diblikowi. Jest on między innymi autorem designu kabiny traktora Zetor Crystal lub drążka sterowego legendarnego samolotu aerotaxit L-200 Morava.

Przed Pawilonem A na pięć dni stanie wyjątkowa lokomotywa silnikowa Srebrna Strzała z okresu 20-lecia międzywojennego oraz nie mniej kultowe tramwaje T2, T3 i K2. Nie zabraknie eksponatów najbardziej znanych czeskich marek samochodowych – zaprezentuje się Škoda Auto i Tatra.

Ekspozycję udało się również wzbogacić o unikatowe samochody pochodzące z 20-lecia międzywojennego charakteryzujące się aerodynamicznymi karoseriami – Aero 50, Dynamik a Aero 750 Sport Cupe. Obydwa samochody, jedyne istniejące egzemplarze, które dopiero przed paroma laty przeszły kompletną renowację, łączy podobny los ich twórców - obaj panowie, Josef Sodomka i Oldřich Uhlík, stracili swoje warsztaty po komunistycznym przewrocie.

Podobna historia wiąże się z nazwiskiem kolejnej postaci czeskiego przemysłu Vladimírem Svatým, wynalazcą krosna hydraulicznego. Zwiedzający będą ją mogli podziwiać na wystawie 100RIES, podobnie jak obrabiarki i formierki marki Šmeral Brno, Žďas czy Kovosvit. Firma TAJMAC-ZPS pożyczy historyczne eksponaty wyprodukowane przez firme ZPS.

Wystawa 100RIES przeniesie zwiedzających również do świata rzeczywistości rozszerzonej. Czeską premię będzie miała podczas Targów MSV w Pawilonie A1 wystawa Czeskich Centrów nazwana Czech Innovation Expo. „Zaawansowany technologicznie projekt pozwala spojrzeć na ponad sto lat historii naszego kraju w dziedzinie nauki, badań i innowacji. Na pierwszy rzut oka wystawa oferuje abstrakcyjną grę kształtów na ścianach i drewnianych skrzyniach transportowych. Sens ekspozycji zostanie ukazany na drugim planie – za pomocą tabletu i smartfonu wyposażonego w aplikacje do rozszerzonej rzeczywistości. Projekt mapuje również obecny innowacyjny ekosystem Republiki Czeskiej, a jako bonus umożliwi wirtualne spotkanie z już nieżyjącymi naukowcami, innowatorami oraz przemysłowcami” – podkreśla dyrektor projektu Czech Innovation Expo Jan Spunda. „Wirtualna wystawa” powędruje z Brna do Pragi, Ostrawy a później do Madrytu i Tokio.

Wystawa 100RIES jest organizowana przez spółkę Veletrhy Brno, a.s. we współpracy ze Związkiem Przemysłu i Transportu, Związkiem Technologii Maszynowych, Stowarzyszeniem Elektrotechnicznym, Słowacką Agencją Rozwoju Inwestycji i Handlu SARIO i Czeskimi Centrami. Partnerami wystawy są firmy SIEMENS oraz Czechoslovak Group. Wystawa będzie czynna tylko w czasie Targów MSV od 1 do 5 października 2018 r.


495X341__blanikjpg230X158__tatrajpg 230X158__tramvaj-t3jpg