Nowy motyw graficzny na 60-lecie Międzynarodowych Targów Maszynowych

Nowy motyw graficzny na 60-lecie Międzynarodowych Targów Maszynowych

Koło zębate, niebieski i czerwony kolor, strzałki, a w środku litery MSV – czeski skrót, który dobrze zna i z którego korzysta cały świat maszynowy. Nowa grafika Międzynarodowych Targów Maszynowych świadomie nawiązuje do kultowych plakatów z lat sześćdziesiątych, jest zarazem nowoczesna, ponadczasowa, interesująca oraz dostosowana do aplikacji online. Tegoroczna 60. edycja Targów MSV zasługuje na taki prezent, ponieważ będzie wyjątkowa – czechosłowacka, trochę retro, bardzo futurystyczna, ale w głównej mierze z olbrzymią liczbą 1.800 wystawców


Nowa szata graficzna – ugruntowany minimalizm

„Nawiązujemy do historycznych plakatów MSV, które mają nieprawdopodobną kontynuację. Wszystkie zawierają motyw koła zębatego, typowy kolor, strzałki oraz charakterystyczną typografię. Z tego punktu wychodzimy i nakładamy na niego współczesną estetykę. Za najważniejsze uważam to, że wprowadzamy funkcjonalny system modułowy dla różnych formatów druku i środowiska online. Ułatwi to projektowanie poszczególnych aplikacji oraz dopomoże jaśniejszej identyfikacji wizualnej MSV” wyjaśnił autor projektu Mikuláš Macháček.

Nowy styl wizualizacji powstał podczas publicznego konkursu graficznego, podobnie jak kultowe plakaty MSV od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych. Z 25 nadesłanych projektów jury wybrało prostą oraz ponadczasową grafikę w minimalistycznym stylu, na który światowa i ugruntowana marka MSV może sobie pozwolić.

"Zwycięski projekt łączy w sobie tradycję wysokiej jakości projektowania graficznego, z której słynęły w przeszłości Targi MSV, z nowoczesną typografią uzupełnioną charakterystycznym elementem marki koła zębatego, który jest tradycyjną marką targów", wyjaśnił werdykt jury jego członek Rostislav Koryčánek, kurator Galerii Morawskiej w Brnie.

Zadowoleni są również pomysłodawcy konkursu, ponieważ nowa szata graficzna jest bardzo czytelna oraz zrozumiała. „Celem konkursu oraz naszym zamierzeniem niebyło to, by znaleźć plakat „retro”, który będzie przypominać tylko historię targów. Naszym celem było znalezienie nowoczesnej, ponadczasowej grafiki dla ważnego wydarzenia, które w Europie Środkowej nie ma sobie równych. Wierzę, że się to udało” powiedział dyrektor generalny Targów Brneńskich Jiří Kuliš.

 

Pawilon czechosłowacki z unikatową retro wystawą ikon przemysłowych

W setną rocznicę powstania Czechosłowacji wybór kraju partnerskiego MSV padł oczywiście na Słowację, która pieczołowicie się do tej roli przygotowuje. Oficjalna słowacka ekspozycja zajmie powierzchnię 500 metrów kwadratowych w pawilonie A1, który z okazji targów MSV symbolicznie „przywdzieje” czechosłowackie barwy. Kolejne 1000 metrów kwadratowych wypełni retrospektywna wystawa legendarnych, czechosłowackich produktów przemysłowych, które związane są z historią targów. W sumie zaprezentowanych zostanie około sto opowieści o kultowych produktach, znanych markach oraz wybitnych osobistościach.

„Wystawa z jednej strony ma być retrospekcją tych najbardziej kultowych produktów, ale ma również pokazać, jak daleko oba kraje zaszły i jaki niesamowity potencjał innowacyjny jest w nich dzisiaj. Poszczególne produkty – nawet jeśli są to auta, samoloty czy obrabiarki – chcielibyśmy zaprezentować w nowych kontekstach jednocześnie podkreślając jakim fenomenem były i do dziś są Międzynarodowe Targi Maszynowe”, powiedział szef marketingu i komunikacji Targów Brneńskich Jiří Smetana.

Kompletowanie eksponatów to proces złożony. Niektóre wypożyczane są z firm, inne z muzeów czy zbiorów prywatnych. Dla większości ich właścicieli udział w tej wystawie to zaszczyt. Ponieważ produkty ilustrują długą historię Targów MSV, reprezentują również branże, które dziś nie są już obecne w nomenklaturze targów i nie będą dostępne w innych pawilonach. Ale przede wszystkim będzie to niepowtarzalna okazja ponieważ wystawa będzie otwarta tylko pięć dni podczas trwania Targów MSV. Musicie ją koniecznie zobaczyć!

 

Niektóre pawilony wyprzedane już pięć miesięcy przed rozpoczęciem MSV 2018

Najbardziej gorączkowy tydzień w brneńskim Centrum Wystawienniczym rozpocznie się w poniedziałek 1 października 2018 i już w tej chwili jest wiadomo, że jubileuszowa edycja Targów MSV potwierdzi swoją renomę.  Po pierwszym terminie zgłoszeń, który minłą w kwietniu, najbardziej pożądane pawilony są wyprzedane, a w innych zostały już tylko pojedyncze powierzchnie. Organizatorzy oczekują ponad 1.800 wystawców i nie mniej niż 80 tysięcy zwiedzających. Głównym tematem Targów MSV 2018 będzie Przemysł 4.0, tak więc pawilon A1 przeniesie nas w czasie do lat minionych, ale w innych pawilonach zetkniemy się już z przemysłową przyszłością.

490X500__msv-2018-banner-490x254-bvv18gif