Fabryka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna – nowe tematy MSV

Fabryka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna – nowe tematy MSV

Od 7 do 11 października 2019 r. w brneńskim Centrum Wystawienniczym odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Maszynowych MSV. W latach nieparzystych równolegle do nich mają miejsce Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TRANSPORT A LOGISTIKA oraz Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska ENVITECH. Organizatorzy spodziewają się udziału około 1.600 wystawców i co najmniej 80 tysięcy specjalistów.

MSV zwierciadłem czeskiej gospodarki
Największe i najbardziej znane czeskie targi wkraczają w siódmą dekadę swojego istnienia w doskonałej formie. Czeska gospodarka ma się dobrze, przemysł działa na pełnych obrotach, a Targi MSV cieszą się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem. Aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące powierzchni ekspozycyjnej, brneńskie Centrum Wystawiennicze potrzebowałoby kolejnego pawilonu. Już ponad połowa wystawców pochodzi z zagranicy, a MSV przyciąga coraz więcej profesjonalnych zwiedzających. Nie tylko z krajów sąsiednich, ale również tych bardziej odległych.

Nowe tematy w nomenklaturze targów
Głównym tematem Targów MSV był w ostatnich latach Przemysł 4.0 – automatyzacja, robotyzacja i digitalizacja. Jeszcze do niedawna temat ten funkcjonował przede wszystkim w sferze teorii. Przyszedł jednak czas na przenosiny z sal konferencyjnych na stoiska wystawców. Już podczas ostatniej edycji MSV firmy prezentowały konkretne rozwiązania mające pokazać niewątpliwe korzyści płynące z zastosowania rozwiązań Przemysłu 4.0 – oszczędność siły roboczej oraz zwiększenie wydajności pracy i wartości dodanej. W tym roku organizatorzy postanowili rozszerzyć tematy główne. Ponieważ digitalizacja procesów produkcyjnych jest jednym z głównych kierunków procesu innowacyjnego oraz nieodzownym warunkiem sukcesu, dlatego tematami głównymi tegorocznej imprezy będzie Przemysł 4.0 oraz Fabryka Cyfrowa. Dla wystawców przygotowano możliwość aktywnego udziału w cyfryzacji produkcji przemysłowej na rynku czeskim oraz rynkach zagranicznych, możliwość dotarcia do szerokiego spektrum przedsiębiorstw przemysłowych oraz szansę uzyskania korzyści dzięki medialnemu wsparciu tematu. „Chcielibyśmy również wspierać nowe, innowacyjne firmy oraz start-upy” powiedział Michalis Busios, dyrektor targów. „Kolejnym wyróżnionym tematem będą obszary możliwości inwestycyjnych – projekty Start Up, nowe pomysły, innowacje jako szanse na przyszłość”.

W nomenklaturze Targów ENVITECH także pojawi się nowy dział, który będzie przewodnim tematem imprezy i to na niego położony zostanie szczególny nacisk. Rzecz dotyczy Gospodarki Cyrkulacyjnej jako trendu stającego się jednym z priorytetowych obszarów zrównoważonego rozwoju i adaptacji przemysłu i handlu.

Struktura Targów MSV pozostanie bez zmian, a targi zostaną podzielone na działy odpowiadające wszystkim kluczowym obszarom przemysłu maszynowego oraz elektrotechnicznego. Przygotowywane są specjalne wystawy prezentujące druk 3D, robotyzację oraz współpracę przemysłu z uczelniami wyższymi (transfer technologii i innowacji). Częścią targów ponownie będzie konkurs Złoty Medal MSV na najlepsze i najbardziej innowacyjne eksponaty oraz szeroki program towarzyszący.

Statystyki z MSV 2018
Podczas ostatniej edycji Międzynarodowych Tragów Maszynowych MSV zaprezentowało się 1.651 firm z 32 krajów, a udział zagranicznych uczestników osiągnął poziom 49%. Ekspozycje wystawców obejrzało 80.937 zwiedzających z 57 krajów. Z zagranicy przyjechało 7.747 zarejestrowanych gości i stanowili oni 9,6% ogólnej liczby zwiedzających. Na targach akredytowało się 280 dziennikarzy z 7 krajów.

Badanie zadowolenia wśród wystawców oraz zwiedzających tradycyjnie przeprowadziła agencja IPSOS. Zadowolenie obu grup pozostaje na wysokim poziomie. Zadowolenie firm biorących udział w targach wzrosło w stosunku rocznym z 84% do 96%. Odsetek zadowolonych zwiedzających w ciągu roku wzrósł natomiast z 89% do 94%. Jest to najlepszy wynik w przeciągu ostatnich 5 lat. W zasadzie nie odnotowano niezadowolonych zwiedzających. Korzyści płynące z targów dla firm są pozytywne i jest to rozwijający się trend. W porównaniu do zeszłego roku wzrósł odsetek firm z zagranicy. Liczba nawiązanych kontaktów w stosunku do ubiegłego roku się nie zmieniła. Wystawcy nawiązali więcej kontaktów z zagranicznymi zwiedzającymi. Tak samo, jak w latach poprzednich największy odsetek prezentowanych produktów był z zagranicy.

Ostatnie wolne powierzchnie czekają na firmy z Polski
61. Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV odbędą się w dniach od 7 do 11 września 2019. W ubiegłych latach najbardziej atrakcyjne powierzchnie były wyprzedane już na kilka miesięcy przed targami, dlatego zainteresowane firmy nie powinny zwlekać z wysłaniem zgłoszenia udziału. Zgłoszenie online na www.bvv.cz/e-prihlaska.msv to najłatwiejszy sposób na dokonanie procedury zgłoszeniowej.