Czesko-słowacka 60. edycja Targów MSV była bardzo udana

Czesko-słowacka 60. edycja Targów MSV była bardzo udana

Centrum Wystawiennicze  w Brnie przez pięć dni żyło przemysłem i najbardziej zaawansowanymi technologiami. Ekspozycje 1651 wystawców z 32 krajów zajęły powierzchnię ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych. Wszystkie miejsca w pawilonach zostały wyprzedane na kilka miesięcy przed rozpoczęciem imprezy. Równie wysokie było zainteresowanie ze strony zwiedzających – targi obejrzało ponad 80 tysięcy osób.

Targi MSV to wiodąca impreza kompleksu targów przemysłowych. W tym roku równolegle z nimi odbyło się jeszcze pięć innych, sprofilowanych międzynarodowych imprez targowych, które brneńskie Centrum Wystawiennicze gości zawsze w latach parzystych. IMT był przeglądem obrabiarek i formierek, FOND-EX był ukierunkowany na odlewnictwo, WELDING na branżę spawalniczą, PROFINTECH zaprezentował technologie wykorzystywane przy obróbce powierzchniowej a PLASTEX pokazał nowości w dziedzinie tworzyw sztucznych, gumy i kompozytów.

Targi MSV 2018 przebiegały pod znakiem doniosłych jubileuszy. Świętowano nie tylko sześćdziesiątą edycję najważniejszych targów przemysłowych w Europie Środkowej i Wschodniej, ale także 90-leciecentrum targowego w Brnie oraz rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości i powstania Czechosłowacji. Krajem partnerskim była Słowacja a w czesko-słowackim formacie odbywało się zarówno otwarcie targów jak i Kongresu Stowarzyszenia Przemysłu i Transportu Republiki Czeskiej. Po raz pierwszy w dziejach targów w uroczystości wzięli udział premierzy Czech i Słowacji. O stuleciu wspólnej przemysłowej historii przypomniała wyjątkowa wystawa 100RIES, która pokazała setki czechosłowackich legend przemysłowych z ubiegłego wieku. Wśród 45 eksponatów znalazło się 11 unikalnych na skalę światową a największe zainteresowanie wzbudzało tworzenie na oczach zgromadzonych gości repliki pomnika Prezydenta T.G. Masaryka. Dzieło to nie było wytworem rąk ludzkich, ale jak przystało na targi przemysłowe, specjalnie zaprogramowanego, frezującego robota.

Ogromna większość tegorocznych eksponatów nie nawiązywała do przeszłości, ale wręcz przeciwnie – ukazywała to, co czeka nas w przyszłości. Temat Przemysł 4.0 nabierał konkretnych kształtów na wielu stoiskach, gdzie pracowały roboty i maszyny ze zautomatyzowanym, w pełni autonomicznie zarządzanym procesem produkcji. Najlepsze eksponaty rywalizowały o prestiżowy Złoty Medal MSV. Komisja ekspercka przyznała sześć głównych nagród, które zostały zgłoszone przez wystawców z Bosch Rexroth, Zachodnioczeskiego Uniwersytetu, Wyższej Uczelni Technicznej w Brnie, MCAE Systems, Sugino Machine Limited i KUKA.

Targi odbyły się w okresie ożywienia gospodarczego odzwierciedlając pozytywne nastroje firm i wysoki popyt inwestycyjny. Przedstawiciele Stowarzyszenia Technologii Inżynieryjnych, które zrzesza producentów obrabiarek i maszyn formujących, ogłosili podczas imprezy, że w pierwszych dwóch kwartałach odnotowali wzrost produkcji o ponad 15% i oczekują, że rok 2018 zakończą rekordowymi wynikami.

Wyjątkowo liczny udział zagranicznych firm i specjalistów potwierdza wysoką atrakcyjność rynku czeskiego. Ponad 800 firm czyli blisko połowa wszystkich wystawców pochodziła z zagranicy, a najwyższą reprezentację miały Niemcy, Słowacja, Chiny, Włochy i Austria. Zagraniczni zwiedzający przybyli z ponad 50 krajów i stanowili ponad 10% wszystkich gości przekraczających bramy targów. W imprezie wzięło udział wiele zagranicznych delegacji i misji gospodarczych, w tym z Angoli, Chin, Japonii, Rosji i Białorusi.

Jubileuszowa edycja przyniosła również rekordową liczbę imprez towarzyszących, których w ciągu pięciu dni odbyło się 79. Udało się je zorganizować dzięki temu, że organizatorzy powiększyli liczbę sal kongresowych. MSV potwierdziło swoją rolę kluczowej platformy dyskusyjnej dla kontaktów biznesowych między czeskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami. Działania koncentrowały się na współpracy przemysłowej z Chinami, Japonią, Rosją, Białorusią, Szwajcarią, Słowacją i innymi krajami. Duże zainteresowanie wzbudził dwudniowy projekt B2B Kontakt-Kontrakt z udziałem 233 firm z 15 krajów. Z wydarzeń branżowych największa była piąta edycja konferencji o druku 3D z 340 słuchaczami, inne konferencje dotyczyły na przykład przyszłości energetyki jądrowej, Przemysłu 4.0, wsparcia edukacji technicznej lub gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednodniowe targi pracy JobFair MSV odbyły się po raz ósmy i wzięło w nich udział 25 wystawców z Czech i z zagranicy a ich nieodłączną częścią były wykłady. W Pawilonie Z odbyła się 10. edycja Konkursu Programistów Maszyn CNC, który dla uczniów szkół średnich i szkół średnich był organizowany przez Stowarzyszenie Technologii Inżynieryjnych. Ciekawostką programu towarzyszącego była "niewidzialna" interaktywna wystawa CZECHINNOVATION EXPO, która dzięki najnowocześniejszym technologiom pozwalała zerknąć w stuletnią historię czeskiej nauki, badań i innowacji. Po premierze na Targach MSV wystawa pojawi się w Pradze i w zagranicznych Czech Centries.

Targi są tradycyjnym miejscem spotkań polityki z biznesem. W tym roku odwiedzili premierzy Andrej Babiš i Peter Pellegrini, ministrowie rządów Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, marszałkowie województw, ambasadorzy, senatorowie i posłowie, rektorzy uczelni wyższych oraz przedstawiciele czeskich i zagranicznych stowarzyszeń zawodowych.

Po raz drugi miał miejsce projekt zorganizowanych i opatrzonych komentarzem przewodnika wycieczek po targach. Z oferty tegorocznych MSV TOURS skorzystało ponad 200 odwiedzających, którzy w ciągu dwóch godzin mogli zobaczyć najciekawsze innowacje technologiczne w wybranych branżach. Ulepszona i rozszerzona została aplikacja mobilna, która ułatwiała zwiedzanie targów i umawianie spotkań biznesowych. We współpracy z miastem Brno, kontynuowany był projekt BRNO FAIR CITY otwierający stolicę Moraw na uczestników targów i pozwalający im korzystać ze spec- jalnych zniżek na usługi gastronomiczne lub transport.

W Centrum Prasowym w ciągu czterech pierwszych dni targów akredytowało się 280 reprezentantów mediów z ośmiu krajów. Targi MSV oprócz dziennikarzy czeskich relacjonowali również ich koledzy z Chin, Węgier, Niemiec, Austrii, Rosji, Słowacji i Polski. Z zaproszenia do Brna skorzystali między innymi przedstawiciele tygodnika Polska Gazeta Transportowa, czasopism Innowacje, Inżynieria&Utrzymanie Ruchu oraz vortalu plastech.pl.

61. Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV
odbędą się wraz z Targami TRANSPORT a LOGISTIKA i Targami ENVITECH w dniach 07-11.10.2019 r.


O Targach MSV powiedzieli:

"Nasze kraje były razem od dawna. Dzielimy się wspólnymi problemami, ale także osiągnięciami, w przemyśle mamy wspaniałe osiągnięcia, czego dowodem jest wystawa 100RIES".
Premier Republiki Czeskiej Andrej Babiš.

"Centrum Wystawiennicze w Brnie od zawsze odgrywało ważną rolę w naszej historii. Jestem dumny z tego, że Republika Słowacka po naszym rozejściu się pozostała jednym z najważniejszych wystawców. W tym roku jesteśmy również oficjalnym partnerem jubileuszowych 60. Międzynarodowych Targów Maszynowych MSV. Dzisiaj oficjalnie otworzyliśmy wystawę wspólnej czechosłowackiej historii. Wystawa pokazuje, co się w ciągu 100 lat Czechom i Słowakom wspólnie udało osiągnąć i jak posunęli się naprzód w dziedzinie nauki, badań i rozwoju. "
Premier Republiki Słowackiej Peter Pellegrini.

"Targi maszynowe to rywalizacja, w której najlepsi z najlepszych prezentują najlepsze technologie przemysłowe. MSV jest oknem na przyszłość przemysłu. Cieszę się, że wraz z Wami możemy tworzyć to okno przyszłości."
Dyrektor Generalny Veletrhy Brno a.s. Jiří Kuliš

"Zwiedzałem pawilony z panem premierem i panią minister przemysłu i handlu. To jest światowa konkurencja, to powinniśmy wiedzieć, że potrafimy jej sprostać. Przemysł  utrzymywał i zawsze będzie utrzymywać ten kraj"
Prezydent Związku Przemysłu i Transportu Republiki Czeskiej Jaroslav Hanák.

"Witam Was w Brnie, w mieście targów. Ta tradycja trwa już dziewięćdziesiąt lat i muszę powiedzieć, że jako obywatel Brna jestem z niej dumny. Bardzo się cieszę, że ta tradycja trwa."
Prezydent Brna Petr Vokřál

"Chcę podziękować organizatorom - spółce Veletrhy Brno, za to, że im się te targi tak świetnie udały."
Minister Przemysłu i Handlu Marta Nováková.

"Uważamy brneńskie targi maszynowe za jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie przemysłu maszynowego i elektrotechniki w Europie Środkowej i Wschodniej. Trzymam kciuki za oba kraje. Trzymam również kciuki za Targi Brneńskie, aby im się wiodło tak, jak do tej pory."
Minister Gospodarki Republiki Słowackiej Peter Žiga.