60. Międzynarodowe Targi Maszynowe – nowe technologie i możliwości biznesowe dla przemysłu ery cyfrowej

60. Międzynarodowe Targi Maszynowe – nowe technologie i możliwości biznesowe dla przemysłu ery cyfrowej

W pierwszym tygodniu października 2018 r. w Centrum Wystawienniczym w Brnie (Republika Czeska) odbędą się jubileuszowe 60. Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV, a wraz z nimi pięć specjalistycznych imprez targowych: 11. Międzynarodowe Targi Obrabiarek i Formierek IMT, 17. Międzynarodowe Targi Odlewnictwa FOND-EX, 24. Międzynarodowe Targi Technik Spawalniczych WELDING, 7. Międzynarodowe Targi Obróbki Powierzchniowej PROFINTECH oraz 6. Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Kompozytów PLASTEX. Organizatorzy oczekują udziału ponad 1.600 firm i co najmniej 80 tysięcy specjalistów.

Jubileuszowe Targi MSV w roku chlubnych rocznic
Największa i najważniejsza w Republice Czeskiej impreza targowa świętuje jubileusz w doskonałej formie. Czeska gospodarka ma się dobrze, przemysł wchodzi na wysokie obroty a zainteresowanie udziałem w Targach MSV w ostatnich latach jest ogromne. Aby spełnić wszystkie oczekiwania związane z powierzchnią ekspozycyjną, Targi Brneńskie potrzebowałyby kolejnego pawilonu. Już ponad połowa wystawców pochodzi z zagranicy. Targi MSV przyciągają też coraz więcej specjalistów, nie tylko z państw ościennych, ale również z tych bardziej odległych. Tegoroczna edycja imprezy będzie w równym stopniu obłożona – prognozy na rok 2018 przewidują postępujący wzrost gospodarki, który będzie miał odzwierciedlenie w ekspozycjach wystawców.

Sześćdziesiąta edycja MSV będzie jednym z wielu jubileuszy w 2018 roku. Ta najbardziej okrągła rocznica – 100 lat powstania Czechosłowacji – będzie w brneńskim Centrum Wystawienniczym przypominana przez cały rok a ich kulminacją będzie udział Słowacji jako kraju partnerskiego Targów MSV. Przypomniana zostanie w ten sposób długa, wspólna historia tej imprezy, która przez większą część swojego istnienia była czechosłowacka i do dzisiaj dla wielu słowackich firm jest to najważniejsze miejsce prezentacji na arenie międzynarodowej. Co więcej, nie chodzi tylko o historię, ponieważ nawet 25 lat od podziału na dwa odrębne państwa, Czesi i Słowacy są dla siebie najważniejszymi partnerami handlowymi. Po raz pierwszy Słowacja była oficjalnym krajem partnerskim MSV w 2009 r., ale tegoroczne partnerstwo w roku wielkich jubileuszy zyska jeszcze bardziej uroczystą oprawę.

Inne ważne jubileusze to między innymi 90 lat od otwarcia centrum wystawienniczego i organizacji Wystawy Kultury Współczesnej w Czechosłowacji. Wydarzenie, które odbyło się w 1928 roku pod patronatem prezydenta T. G. Masaryka uświetniło pierwsze dziesięciolecie nowo powstałego państwa oraz ustanowiło tradycję miasta Brna jako centrum wystawienniczego republiki. Z okazji Targów MSV 2018 będzie miała miejsce wystawa, która przypomni wszystkie te rocznice, ale przede wszystkim sześćdziesięcioletnią historię targów maszynowych.

Innowacyjne rozwiązania technologiczne w budowaniu przyszłości
Tematem wiodącym MSV 2018 będzie Przemysł 4.0 – automatyzacja, robotyka i cyfryzacja. Nic dziwnego, ponieważ brneńska impreza przybliża tematykę czwartej rewolucji przemysłowej już od roku 2015, kiedy właśnie tutaj została ogłoszona Narodowa Inicjatywa Przemysł 4.0. Na przestrzeni lat można zauważyć, że Przemysł 4.0 wychodzi z sal konferencyjnych do ekspozycji wystawców, które prezentują konkretne rozwiązania ograniczające pracę ludzką a zwiększające produktywność pracy oraz wartość dodaną. Przewiduje się, że Targi MSV 2018 zaprezentują jeszcze więcej rozwiązań nie tylko dla dużych producentów, ale też dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Tę problematykę od dłuższego czasu przybliża także przekrojowy projekt AUTOMATIZACE, który w ramach tegorocznych Targów MSV odbędzie się już jedenasty raz. W zeszłym roku w projekcie udział wzięło około 300 firm, które zaprezentowały możliwości wykorzystania automatyzacji przemysłowej, technologii informatycznych oraz rozwiązań procesów produkcyjnych mających zastosowanie we wszystkich sektorach przemysłu obecnego na targach.  

IMT i targi technologiczne razem
Kluczową branżą tegorocznej edycji ponownie będą maszyny do obróbki metalu oraz formierki, dla których zarezerwowany jest największy Pawilon P oraz inne powierzchnie ekspozycyjne. Międzynarodowe Targi IMT w Brnie odbywają się zawsze w latach parzystych i należą do najważniejszych tego typu w Europie. W tym roku oczekuje się na udział około 500 wystawców, z których powierzchnię zarezerwowało z wyprzedzeniem.

Lata parzyste zarezerwowane są dla „czwórki” technologicznych imprez targowych. Raz na dwa lata szczególną uwagę poświęca się technologiom odlewniczym, które od roku 1972 prezentowane są podczas Międzynarodowych Targów Odlewniczych FOND-EX. Jeszcze dłuższą tradycję mają Międzynarodowe Targi Technik Spawalniczych WELDING, które debiutowały w 1969 roku i podobnie jak FOND-EX od dawna są liderem wśród branżowych imprez w Europie Środkowej. Po raz siódmy w brneńskim Centrum Wystawienniczym odbędą się Międzynarodowe Targi Obróbki Powierzchniowej PROFINTECH, które zaprezentują nowości z zakresu operacji wykończeniowych, i po raz szósty Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Kompozytów PLASTEX. Wszystkie te branże w latach nieparzystych zawierają się w nomenklaturze MSV, ale podczas targów specjalistycznych ich oferta poszerza się a tym samym przyciąga więcej zainteresowanych z tych branż.

Patrząc wstecz na MSV 2017
Podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowych Targów Maszynowych zaprezentowało się 1.631 firm z 32 krajów, przy udziale zagranicznych przedsiębiorstw sięgającym 49,2%. Ekspozycje wystawców zobaczyło 81.836 zwiedzających z 60 krajów świata. Zwiększyło się głównie zainteresowanie specjalistów z zagranicy, skąd przyjechało 8.369 zarejestrowanych zwiedzających, tj. 10,2%. Podczas Targów akredytowało się 399 dziennikarzy z 6 krajów.

Tradycyjne badanie na temat zadowolenia zwiedzających i wystawców przeprowadziła agencja Ipsos. Wyniki potwierdziły, że Targi MSV zmierzają w dobrym kierunku: 82% wystawców oceniło je pozytywnie, a zadowolonych było 89% zwiedzających. Jest to najwyższy wynik w ciągu ostatnich pięciu lat. Bardziej niż dotychczas wystawcy docenili możliwość nawiązania kontaktów handlowych: dla 79% wystawców była to jedna z największych korzyści podczas targów, wśród zwiedzających 41% miało podobne zdanie. W obu przypadkach był to bardzo znaczący wzrost w stosunku do roku 2016. Potwierdziła się również struktura jakościowa odwiedzających, z których 79% to osoby decyzyjne.

60. Międzynarodowe Targi Maszynowe odbędą się w terminie od 1 do 5 października 2018, a pierwszy termin nadsyłania zgłoszeń połączony ze zniżką upływa 31 marca. W latach ubiegłych najbardziej atrakcyjne powierzchnie ekspozycyjnej zostały wyprzedane o kilka miesięcy wcześniej, dlatego zainteresowani nie powinni długo zwlekać z wysłaniem zgłoszenia udziału. Najłatwiej jest to zrobić elektronicznie.